Video-monitoring i streaming gnezda vetruški


Gnezdo vetruške, proleće 2012.

U toku prethodnih godina primećeno je da je više parova vetruški (Falco tinnunculus) neuspešno pokušavalo gnežđenje na ispustima na fasadi i na krovu zgrade DBE. Zbog nedostatka boljih mesta, ove ptice bile su prinuđene da za gnezda koriste neadekvatna i nebezbedna mesta što je rezultovalo propadanjem jaja.


U proleće 2010. godine sam od starih dasaka napravio kućicu za vetruške sa jednim staklenim zidom, i u nju ugradio web kameru i mikrofon. Uz pomoć studenata DBE koji su članovi Asocijacije ptičara Srbije postavio sam kućicu na mesto koje se učinilo pogodnim: na betonski ispust na četvrtom spratu zgrade DBE, ispod prozora kuhinjice pored svečane sale.


Nažalost te godine smo tesno promašili sezonu gnežđenja i kućica je ostala prazna. Preživela je zimu i celogodišnju izloženost elementima i kada početkom aprila 2011. primećena aktivnost ptica u okolini kutije, kamera je povezana na računar koji je DBE dao na korišćenje za te svrhe, i preko mreže PMF postala dostupna za praćenje ponašanja. U naredna dva meseca snimili smo stotine sati materijala, od rituala udvaranja i pravljenja gnezda, preko samog gnežđenja, nošenja jaja, sedenja na jajima, izleganja i odrastanja ptića.


Ovo je bio samo test projekat zahvaljujući kojem smo se upoznali sa opremom i metodama praćenja ponašanja ptica.


Neposredno pre sezone gnežđenja 2012. napravili smo neophodne popravke na kutiji i postavili kvalitetniju kameru. Ove godine, gnežđenje je bilo moguće pratiti putem Interneta preko sajta Departmana za biologiju i ekologiju 0-24h. Rezolucija snimka je bolja nego prethodne godine a moguće je i snimanje u uslovima slabijeg svetla (kamera ima IC senzor).



Streaming je proces emitovanja audio i/ili video sadržaja sa izvora (ulazni uređaj ili fajl) u koji korisnik može da se priključi u svakom trenutku preko mreže (slično TV prenosu koji se odvija nezavisno od gledalaca, a gledalac kada se uključi prati od tačke do koje je prenos stigao umesto da kreće od početka).


Da bi videostreaming radio, potrebno je bilo instalirati i podesiti odgovarajući server (ffserver), podesiti ulazni uređaj (mrežna kamera), podesiti komunikaciju između kamere i servera, podesiti kompresiju, instalirati i podesiti odgovarajući plugin na webstranici koji omogućuje „ugrađivanje“ (embedovanje) video stream-a na web stranicu.


Videostreaming je namešten za potrebe praćenja gnezda vetruške na fasadi zgrade departmana za biologiju i ekologiju ali mu praktična primena nije ograničena time. Ukoliko se postavi odgovarajuća oprema u neke prostorije na DBE, moguća primena bi mogla da bude „živi“ prenos putem interneta događanja u tim prostorijama (svečanosti, promocije, otvorena predavanja, prijem studenata, itd...) ili interno snimanje (na primer određenih predavanja ili događanja).



Deo materijala snimljenog tokom prethodnih sezona moguće je videti na sajtu DBE.