PMF web framework

Namena sajta fakulteta (i sajtova departmana takođe) je da bude "oglasna tabla" sa informacijama potrebnim svim tipovima korisnika (studenti, nastavnici, istraživači, mediji, građani...) i da bude "raskrsnica" ka svim servisima koji su dostupni korisnicima (mail, e-learning, cms, storage, vpn...).


Sadržaj mora biti potpun, ažuran i dobro organizovan, dizajn pregledan a sistem takav da omogućava pojedinim korisnicima lako održavanje sajta.


Specifična potreba sajta Prirodno-matematičkog fakulteta, koji se sastoji iz više departmana, jeste da objedini sadržaje sajtova pojedinih departmana, kako ne bi došlo do dupliranja podataka, postavljanja oprečnih ili neažurnih informacija.


Stari sajtovi PMF i pojedinih departmana nisu ispunjavali gotovo nijednu od ovih potreba. Na primer stari sajt DBE je bio potpuno statički (urađen u tehnologiji s kraja devedestih) i nije omogućavao lako ažuriranje i proširivanje sadržaja.


Tokom 2010. godine počeo je rad na projektovanju novog sajta DBE, koji je ubrzo prerastao u ambiciozan plan za izradu web framework-a koji bi objedinjavao sajt PMF i sajtove departmana, sadržavao stabilan i lak za korišćenje CMS i omogućavao buduće integracije sa sistemom studentske službe, sistemom za elektronsko učenje, itd.


Nakon više revizija, prva faza razvoja je završena i sajt Prirodno-matematičkog fakulteta je pušten u rad početkom aprila 2011. Ubrzo zatim pušten je i novi sajt Departmana za biologiju i ekologiju. U narednih godinu i po dana implementiran je niz novih servisa i napravljena poboljšanja postojećih.


U jesen 2012. pušten je u rad novi sajt Departmana za fiziku (na istoj platformi) a uskoro će biti pušten i novi sajt Departmana za matematiku i informatiku.




Orhideja u kućištu štampača, decembar 2011.

Sadržaj sajta DBE je ažuriran, postavljene su knjige predmeta i nastavnika (za osnovne i master studije) u obliku koji je lak za pretraživanje, napravljene su stranice svih laboratorija i članovi laboratorija obučeni kako lako da ih ažuriraju. Analizom statistika posećenosti sajta, kretanja korisnika kroz sajt i zadržavanja na pojedinim stranama, sajt je optimizovan i organizovan tako da (pre svega studenti) što brže i lakše mogu da nađu ono što traže. Sajt je optimizovan za brži i bolji prikaz kako na uređajima male rezolucije, tako i na HD uređajima.


Kreirana su i postavljena detaljna uputstva za sve servise dostupne na PMF, kao i za neke često korišćene besplatne servise. Kreirana su i postavljena uputstva za instalaciju i podešavanje mnogih često korišćenih programa.


Ispunjeni su tehnički uslovi za redovno ažuriranje i dodavanje sadržaja i obaveštenja na sajt DBE od strane zaposlenih u sekretarijatu, članova laboratorija, marketing tima, i svi su upoznati sa tim mogućnostima...


Napravljen je dinamički imenik koji omogućuje brzo i lako pretraživanje po više kriteriuma. Imenik je vezan za centralni LDAP direktorium, što omogućuje veću ažurnost informacija.


Servis za pretragu je napravljen tako da omogućuje selektivno uključivanje pojedinih departmana ili sajta pmf-a u rezultate pretrage. Dostupna je i dinamička mapa sajta


Korisnicima je omogućeno ažuriranje strana iz knjige nastavnika kao i kreiranje ličnih sajtova (poput ovog). Za tu potrebu napravljeno je nekoliko html template-a.



Neki od daljih koraka u razvoju frameworka koji su bili u planu su:

  • bolja integracija sajtova departmana, pogotovo u oblasti saradnje katedri, laboratorija, zajedničkih projekata kao i kod interdisciplinarne nastave
  • grafički prikaza etaža DBE i servis za brzu (tekstualnu i grafičku) pretragu kabineta, kancelarija, učionica
  • servis za pretragu (i eventualno online kupovinu) artikala iz skriptarnice PMF
  • servis za pretragu priloga (pdf, doc, ppt i sličnih fajlova)
  • podrška za google maps
  • integracija pdf reader-a
  • bolja podrška za galerije slika
  • značajan deo sajta bi bio posvećen terenskoj nastavi - tehnički uslovi su već ostvareni
  • omogućavanje studentima da se prijavljuju na sajt
  • integracija sa moodle-om
  • integracija sa informacionim sistemom studentske službe
  • integracija sa bisis-om
  • integracija sa studentsko-nastavničkim servisima i aplikacijom za raspored
  • servis za tehničku računarsku podršku
  • internacionalizacija sajta DBE (engleska verzija) - tehnički uslovi su već ostvareni

Nadam se da će naići na razumevanje nadležnih koji treba da podrže taj razvoj i entuzijazam onih koji će ih u buduće razvijati.