Klijentske mašine


Jagoda u štampaču, april 2011.

Uprkos brojnim slabostima i nedostacima, windows operativni sistemi su i dalje najpopularniji među korisnicima. Na DBE se nalaze na gotovo svim korisničkim računarima (izuzetak su par linuksa i apple-ova).


Bezbednosni propusti windows operativnih sistema olakšavaju širenje računarskih virusa (preko mreže, usb-a, mail-a), usporavaju rad (na i onako starim računarima), izazivaju nestabilnost ili čak pad sistema. Takođe mogu da kompromituju bezbednost mreže i mail servisa (spam mailer-i uzrokuju stavljanje celog domena na crnu listu). Krajem 2008. sve navedene pojave su bile vrlo česte.


Windows je moguće učiniti bezbednijim redovnim ažuriranjem zakrpa (zahteva legalnu kopiju), instalacijom i pravilnim podešavanjem antivirusnog programa i edukacijom korisnika. 2008. je ogromna većina instalacija windows-a na računarima DBE bila piratska, neažurirana i bez instaliranih bezbednosnih zakrpa, bez ili sa neadekvatnim antivirusom. U periodu koji je sledio, na sve korisničke računare je iz početka instaliran i ažuriran licenciran windows (XP ili 7) i komercijalan antivirus (Sophos). Nakon toga je pojava računarskih virusa na računarima (odnosno uglavnom na mediumima) na DBE postala vrlo retka.


Pad operativnog sistema pored virusa mogu da uzrokuju greške u projektovanju i implementaciji operativnog sistema, postupci korisnika, neispravan hardware, itd. Da bi se umanjio rizik od gubitka podataka i skratilo vreme tokom kojeg je računar neupotrebljiv, prilikom instalacije se particije rutinski dele na sistemsku i na particiju na koju se preusmeravaju korisnički podaci iz svih aplikacija (My Documents, Desktop, Mail, Bookmarks, razna podešavanja, itd.). Zatim se napravi slika (image) sistemske particije koju je moguće vratiti u slučaju pada ili neispravnosti sistema, a da pri tome ne dođe do gubitka podataka.